See farpar on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "fro",
"3": "herper"
},
"expansion": "Old French herper",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"nocap": "1"
},
"expansion": "onomatopoeic",
"name": "onomatopoeic"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "gem"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "gem-pro",
"3": "*hrapōną",
"t": "scrape"
},
"expansion": "Proto-Germanic *hrapōną (“scrape”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "rapar",
"3": "rafar",
"nocap": "1"
},
"expansion": "doublet of rapar and rafar",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "Probably from Old French herper, of onomatopoeic or Germanic origin; in that case, from Proto-Germanic *hrapōną (“scrape”) and doublet of rapar and rafar.",
"forms": [
{
"form": "farpo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "farpando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpabamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpabades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farparades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farparei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farparedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farparía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "farpariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farpariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non farpen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpávades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpávais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpache",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpárom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farpárades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpárais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farparedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farparíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpássedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "farpar (first-person singular present farpo, first-person singular preterite farpei, past participle farpado)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
},
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Galician onomatopoeias",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "55 5 40",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "44 3 52",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"english": "three swords and some cards, three scissor for cutting, a little basket, two buttonhooks, four irons of scraping off",
"roman": "tres espadas et hunas cardas, tres tesoyras de tallar, hun qestello, dous abotoadores, quatro ferros de farpar",
"text": "1459, A. López Carreira (ed.), Fragmentos de notarios, D40a",
"translation": "three swords and some cards, three scissor for cutting, a little basket, two buttonhooks, four irons of scraping off",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"to scrape (hair off a hide)"
],
"id": "en-farpar-gl-verb-BPUz3bCh",
"links": [
[
"scrape",
"scrape off"
],
[
"hide",
"hide"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) to scrape (hair off a hide)"
],
"related": [
{
"word": "esfarrapar"
},
{
"word": "farrapo"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faɾˈpaɾ/"
},
{
"ipa": "[faɾˈpaɾ]"
},
{
"rhymes": "-aɾ"
}
],
"word": "farpar"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "arame farpado"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "farpa",
"3": "-ar"
},
"expansion": "farpa + -ar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From farpa + -ar.",
"forms": [
{
"form": "farpo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpámos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farpáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farparíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "farpar (first-person singular present farpo, first-person singular preterite farpei, past participle farpado)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"far",
"par"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "farpear"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to splinter"
],
"id": "en-farpar-pt-verb-RDTnh5h0",
"links": [
[
"splinter",
"splinter"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "farpear"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "44 3 52",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "18 82",
"kind": "other",
"name": "Portuguese terms suffixed with -ar",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Portuguese verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to tatter, to tear to pieces"
],
"id": "en-farpar-pt-verb-FJX7mDKB",
"links": [
[
"tatter",
"tatter"
],
[
"tear",
"tear"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "esfarrapar"
},
{
"word": "romper"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faʁˈpa(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[fahˈpa(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faʁˈpa(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[fahˈpa(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faɾˈpa(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/faʁˈpa(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[faχˈpa(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/faɻˈpa(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/fɐɾˈpaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐɾˈpaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐɾˈpa.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "farpar"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "fro",
"3": "herper"
},
"expansion": "Old French herper",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"nocap": "1"
},
"expansion": "onomatopoeic",
"name": "onomatopoeic"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "gem"
},
"expansion": "Germanic",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "gem-pro",
"3": "*hrapōną",
"t": "scrape"
},
"expansion": "Proto-Germanic *hrapōną (“scrape”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "rapar",
"3": "rafar",
"nocap": "1"
},
"expansion": "doublet of rapar and rafar",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "Probably from Old French herper, of onomatopoeic or Germanic origin; in that case, from Proto-Germanic *hrapōną (“scrape”) and doublet of rapar and rafar.",
"forms": [
{
"form": "farpo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "farpando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpabamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpabades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farparades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farparei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farparedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farparía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "farpariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farpariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non farpen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpávades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpávais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpache",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpárom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farpárades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpárais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farparedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farparíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpássedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom farpedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "farpar (first-person singular present farpo, first-person singular preterite farpei, past participle farpado)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
},
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "esfarrapar"
},
{
"word": "farrapo"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Galician doublets",
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician lemmas",
"Galician onomatopoeias",
"Galician terms borrowed from Old French",
"Galician terms derived from Germanic languages",
"Galician terms derived from Old French",
"Galician terms derived from Proto-Germanic",
"Galician terms with IPA pronunciation",
"Galician terms with archaic senses",
"Galician terms with quotations",
"Galician verbs",
"Galician verbs ending in -ar",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Galician/aɾ",
"Rhymes:Galician/aɾ/2 syllables"
],
"examples": [
{
"english": "three swords and some cards, three scissor for cutting, a little basket, two buttonhooks, four irons of scraping off",
"roman": "tres espadas et hunas cardas, tres tesoyras de tallar, hun qestello, dous abotoadores, quatro ferros de farpar",
"text": "1459, A. López Carreira (ed.), Fragmentos de notarios, D40a",
"translation": "three swords and some cards, three scissor for cutting, a little basket, two buttonhooks, four irons of scraping off",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"to scrape (hair off a hide)"
],
"links": [
[
"scrape",
"scrape off"
],
[
"hide",
"hide"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) to scrape (hair off a hide)"
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faɾˈpaɾ/"
},
{
"ipa": "[faɾˈpaɾ]"
},
{
"rhymes": "-aɾ"
}
],
"word": "farpar"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 2-syllable words",
"Portuguese 3-syllable words",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese terms suffixed with -ar",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"Portuguese verbs",
"Portuguese verbs ending in -ar"
],
"derived": [
{
"word": "arame farpado"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "farpa",
"3": "-ar"
},
"expansion": "farpa + -ar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From farpa + -ar.",
"forms": [
{
"form": "farpo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "farpado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "farpadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "farpo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "farpas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "farpais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farpavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "farpaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpámos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "farpastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "farparas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farpáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farparás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farparão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farparia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farparíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farparmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farpardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "farparem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "farpai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não farpes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não farpe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não farpemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não farpeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não farpem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "farpar (first-person singular present farpo, first-person singular preterite farpei, past participle farpado)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"far",
"par"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "farpear"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to splinter"
],
"links": [
[
"splinter",
"splinter"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "farpear"
}
]
},
{
"glosses": [
"to tatter, to tear to pieces"
],
"links": [
[
"tatter",
"tatter"
],
[
"tear",
"tear"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "esfarrapar"
},
{
"word": "romper"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faʁˈpa(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[fahˈpa(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faʁˈpa(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[fahˈpa(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faɾˈpa(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/faʁˈpa(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[faχˈpa(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/faɻˈpa(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/fɐɾˈpaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐɾˈpaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐɾˈpa.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "farpar"
}
Download raw JSONL data for farpar meaning in All languages combined (32.0kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
"path": [
"farpar"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "farpar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
"path": [
"farpar"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "farpar",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.